Interview

05.08.2019

Rozhovor s Jozefom Zajacom 

účastníkom expedície na Muztagh - Ata 7546 m.n.m

Čo Ťa viedlo k použitiu hypobarickej Komory?

Hlavný dôvod bol nedostatok času na normálnu aklimatizáciu v horách. Preferujem štandardnú cestu aklimatizácie, ale povedzte mi, kde v Európe sa dá aklimatizovať na výšku 4550 m.n.m

Ako si sa v komore cítil?

Pocity sú podobné až rovnaké ako v horách. Avšak v komore to je bez vrtochov počasia a človek sa môže plne sústrediť na aklimatizáciu bez vedľajších rušivých vplyvov.

Na akú horu si sa v komore pripravoval, aká bola stratégia výstupu?

Išlo o horu Muztagh - Ata 7546 m.n.m. v pohorí Khun-Lun v západnej Číne. . Moji spolulezci sa aklimatizovali v horách susedného Kyrgystánu. Base camp na tejto hore je vo výške 4550 m.n.m. . Plán bol vynechať jednu výstupovú etapu. Preto však bola nevyhnutná výborná aklimatizácia na výšku base campu. Prakticky hneď po príchode na horu sme začali s vynáškami a budovaním výškových táborov.

Ako teda dopadol Váš výstup na vrchol?

Výstup na vrchol bol pre mňa a ďalších 4 horolezcov úspešný.

Ako spätne hodnotíš význam pobytu v hypobarickej komore?

Jednoznačne vysoko pozitívne a to nie len s dôvodu úspešného výstupu na vrchol hory, ale hlavne z mojich pocitov v BC. Cítil som sa tam výborne a nezaznamenal som žiaden diskomfort spojený s vysokou nadmorskou výškou čo pripisujem dobrej príprave v hypobarickej komore.

Posledná otázka je na leadera expedície Martina Ksandra. Martin ako hodnotíš Jozefovu aklimatizačnú pripravenosť na Vaše pôsobenie na hore v porovnaní s ostatnými členmi expedície?

Pepova aklimatizace byla prakticky stejná jako u jiných účastníků expedice. Klukům zabrala aklimatizace v Kyrgyzstánu 5 dní, oproti tomu Jozef strávil pouze 24 hodin v hypobarické komoře. Oproti účastníkům expedice jsem nepozorval na Pepovi žádný deficit, týkající se aklimatizace. Jako důkaz může být to, že Pepa vylezl ze všech ns vrchol jako první. Suma sumárum Jozef ušetřil 4dny, tím že preferoval hypobarickou komoru.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky