Hypokomora a koronavírus

23.05.2020

Hypokomora a koronavírus.

Veľké množstvo ľudí a vlastne celý svet je postihnutý súčasnou pandémiou. Niekto už teraz a drasticky a iní si na to ešte počkajú. Treba dúfať a robiť všetko pre to, aby následky boli čo najmenšie. Hypokomora je silne naviazaná na cestovanie a športové aktivity a tak teraz spolu s týmito odvetviami pre ňu "zastal čas". Môžeme sa trochu venovať údržbe a čakať, ako sa veci budú vyvíjať. A ešte sa môžeme obzrieť späť a napísať pár postrehov. Ísť na 0% nie je nijako povzbudivé, ale napríklad ani poslední klienti, ktorí boli u nás, veľa dôvodov k radosti nemajú. Náš himalájista Michal Gábriž, ktorý po skúsenostiach na takmer zdolanom Broad Peaku nič neponechal na náhodu a minulý rok si u nás bol otestovať svoje mentálne schopnosti v podmienkach 8000+, si našiel perspektívneho parťáka na plánovaný Nanga Parbat. Prišli v marci k nám, aby si aj parťák spravil podobný test. Všetko dopadlo fajn a vlastne keď už sme začali premýšľať ako chalanom pomôcť pri zháňaní financií aby mohli ísť na horu, pod ktorou sme navždy stratili super priateľa Tonka Dobeša, všetko sa skončilo. Vlastne musíme veriť, že sa to iba odložilo na neskôr. Len taká perlička - Mišo po návrate z Broad Peaku v hypokomore v tlaku cca 8200 mnm reagoval na otázky a myslel rýchlejšie ako obsluha v normálnom tlaku vonku...


                                                       Foto :  Mišov parťák počas testu vo "výške" cca 8100 mnm

Takisto predposledný klient dopadol veľmi zaujímavo. Aklimatizoval sa u nás pred vysokohorskou turistikou v Tadžikistane. Aj vycestoval, urobil si rekord, užil si tam turistiku v 4300 m výške, avšak bol nútený tam zostať dlhšie, ako mal v pláne. Predlžovať víza, riešiť z čoho tam bude existovať a netušiť dokedy... Aj to priniesla koronakríza. Napokon sa chvalabohu na Zelený štvrtok na začiatku Veľkej noci dostal domov na Slovensko a mohol absolvovať testy na vírus a 14 dňovú karanténu. Nuž zaiste má a v budúcnosti bude mať na čo spomínať. Veru zažívať podobnú neistotu kdesi v strednej Ázii, by sme asi nechceli.

                                                                     Foto :  Obrovská priehrada v Tadžikistane

Cez Veľkú noc sme dostali aj takýto super povzbudivý mail od jedného z našich klientov :

Dobry den,

ak si spominate, boli sme u vas na 48h s kolegom Petrom minuly november ked sme sa chystali na vystup na Kilimanjaro. Chcel som sa podelit o zazitky a konecne mam trochu casu kedze momentalne uz treti tyzden sedime doma.

Na vystup sme nastupili 11 dni po opusteni hypokomory. Prvy pozitivny ucinok pobytu bol pre mna znizeny stres z obav z vystupu (ziadny podobny som predtym neabsolvoval), kedze som poznal reakcie svojho tela a vedel, ze horsie ako u vas to uz snad ani nemoze byt :-)

Vystupovali sme Machame route (6 dni) na zaciatku dazdoveho obdobia, takze prve 3 dni a noci boli vacsinou dazdive. Pomerne rychlo sme vystupali do 4000m a potom sme sa pohybovali medzi 4000 az 4600m az do dna vystupu bez akychkolvek

problemov (ziadna bolest hlavy alebo nechutenstvo).

Samotny vystup na vrchol bol narocny poslednych 800-900 vyskovych metrov, hlavne po fyzickej stranke ked dochadzal dych. Pre mna bolo velmi pozitivne, ze symptomy ktore som zazival v hypokomore uz na vyske 4000m som bud vobec nemal (bolest hlavy), alebo len v miernej forme (nevolnost zaludka a nechutenstvo) co povazujem za dokaz uspesne absolvovanej aklimatizacie.

Vrchol sme teda uspesne na 5. den zdolali. Som rad ze som mal moznost sa u vas pripravit a verim, ze sa este niekedy uvidime, ak sa teda este na nejake podobne dobrodruzstvo odhodlam. Aj vzhladom k celkovej cene vyletu povazujem peniaze za pobyt v hypokomore ako najlepsiu investiciu v ramci pripravy.

S pozdravom,

Jozef

                                                                             Foto : Jozefová vrcholovka z Kili

A čomu sme sa vlastne pred príchodom pandémie posledné mesiace, či rok venovali ?

Beznádejne najviac klientov sa aklimatizovalo pred výstupom na Kilimandžáro 5895 mnm. Tu zatiaľ stále môžeme povedať, že všetci, ktorí sa pripravovali u nás aj úspešne stáli na najvyššom bode Afriky. Boli aj nejaké prípravy pred trekmi v Himalájach. Elbrus 5642 mnm na Kaukaze sa realizuje viac menej každoročne o niečo menej ľudí išlo na Ararat 5137 mnm v Turecku. Z vyšších hôr Pik Lenina 7135 mnm, i keď na ňom sa posledný rok nepodaril úspešný výstup. Najvyšší dosiahnutý vrchol s predchádzajúcou prípravou u nás bol čínsky Mustagh Ata 7546 mnm. Opakovane sa pripravovalo na Mont Blanc 4810 mnm v Alpách. Ale vyskytol sa aj Lysskam 4527 mnm, či iné alpské štvortisícky. Poslednú zimu prebiehali prípravy aj pred Aconcaguou 6959 mnm a všetci sa aj dostali na vrchol. A to už sme pre vzácnejších destináciách. Absolvovala sa aj príprava pred 5000-kami v Cordillera Volcanica v Peruánskych Andách, Denali 6190 mnm na Aljaške, Bhaghirati III v Himalájach a plánovala sa aj aklimatizácia pred výstupom na najvyšší austrálsky vrchol Carstensz Pyramid 4884 mnm v Papue avšak toto sa neuskutočnilo pre neudelenie víz v dôsledku nestabilnej situácie v oblasti.

V tomto čase koronakrízy môžeme spomínať, ako sme v roku 2015 testovali v našej hypokomore medicínsky kompresor slovenského výrobcu, určený na prevádzku vysoko v Andách. Teraz je to veľmi aktuálne. Je to totiž zdroj vzduchu pre dnes tak dôležité pľúcne ventilácie. Dúfame, že firma Ekom Piešťany momentálne beží na plnú kapacitu...


Foto z testov kompresora a časť tabuľky v technických popisoch týkajúcich sa nadmorskej výšky...


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky